Jogurt pre deti: Kedy s ním začať a čo by mal obsahovať
Kyslomliečne výrobky sú prírodným zdrojom vápnika, bielkovín, vitamínov a prospešných mikroorganizmov. Na pultoch supermarketov nájdete množstvo druhov jogurtov. Nie všetky sú však vhodné pre najmenších. Chcete ich zaradiť do detského jedálnička? Poradíme vám, čo by mali obsahovať.
S jogurtom začnite už v prvom roku
Väčšina mamičiek začína s kyslomliečnymi produktami u svojich detí spravidla v siedmom alebo ôsmom mesiaci, u nedojčených drobcov niekedy aj skôr. V rámci postupnosti zavádzania surovín do jedálnička babätka môžete jogurt zaviesť po zelenine, mäse, obilninách a ovocí.
Jogurt sa najjednoduchšie zavádza do stravy formou ovocno-mliečneho príkrmu, ktorý môžete dieťaťu servírovať na desiatu alebo na olovrant. V prvom roku môžete doňho zamiešať čerstvé nastrúhané ovocie ako jablko, hruška, marhulu, broskyňu alebo banán. Avšak veľa drobcov ho obľubuje aj samostatne bez ovocia.
Čím menej zložiek, tým lepšie
Nie je vôbec jedno, aký druh dieťatu naservírujete. V regáloch nájdete biely, smotanový, ovocný a či ochutený jogurt. V ponuke sú aj rôzne tvarohy, pudingy a dezerty. Najlepšie je začať s nesladeným, bielym jogurtom, ktorý nie je smotanový a má kratšiu dobu spotreby. Nemal by obsahovať prídavné látky ako škrob či ochucovadlá.
Je dôležité, aby ste si prečítali zloženie výrobku predtým, ako ho vložíte do nákupného košíka. Platí pravidlo, že čím menej zložiek obsahuje, tým je vhodnejší. Najmenej zložiek majú spomínané biele jogurty. Obsahujú plnotučné mlieko, jogurtové kultúry a kultúry Bifidobacterium a Lactobacillus acidophilus, ktoré majú pozitívny vplyv na zloženie črevnej mikroflóry. Pomáhajú organizmu lepšie vstrebávať minerálne látky a vitamíny v tráviacom systéme. Viac o ich priaznivých účinkoch si prečítate v knihe Mama Mňam.
Koľko tuku by mal obsahovať prvý jogurt?
V obchodoch nájdete produkty s obsahom tuku od 0,1 do 10 percent. Pre drobcov vôbec nie sú vhodné nízkotučné výrobky a na začiatok ani tie plnotučné. Na úvod by ste im mali podávať jogurty z plnotučného mlieka, čiže tie, ktoré majú približne 3,5 percenta tuku. Naopak mamičky by mali konzumovať grécky jogurt, ktorý obsahuje veľa bielkovín 🙂
Uprednostňujte nesladené druhy
Časom môžete jogurt ochutiť čerstvým ovocím, domácou detskou výživou alebo kvalitným domácim lekvárom. Do jedálneho lístka ho môžete pridať ako polevu na palacinky alebo formou zdravého jogurtového dresingu k hlavnému chodu. Niektoré deti milujú jogurt aj v cestovinovom šaláte. Video recept na CESTOVINOVÝ BABY ŠALÁT vhodný od 10. ukončeného mesiaca nájdete v našej mobilnej aplikácii MUMMY YUMMY (GOOGLE PLAY / APP STORE)
Príchute pridávajte opatrne, alebo vôbec
Ochutené jogurty môžete zaradiť do stravy dieťaťa od jedného roka. Mali by ste sa však vyhnúť čokoládovým, orieškovým a citrusovým príchutiam, ktoré môžu spôsobiť alergickú reakciu. Ak kupujete hotový produkt zo supermarketu, uistite sa, že neobsahujú konzervačné látky, škroby, farbivá a umelé sladidlá.
Od jedného roka deťom pokrm ozvláštnite ovsenými vločkami alebo zdravými cereáliami. Začnite postupne podávať tvarohové a smotanové výrobky.
V knihe Mama Mňam nájdete množstvo nápadov, ako ho zaradiť jogurt do jedálnička vášho dieťaťa. Vyskúšajte napríklad jednoduchý recept na banánovo-ovsené lievance.