Lucia Súkeniková: Vždy som bola výborná mama, až kým som neporodila vlastné deti
Lucia Sukeniková je autorkou kníh „Moje skvelé jedlo“ či „Moje skvelé koláčiky“ okrem príprave chutných receptov sa venuje svojím dvom synom ? V knihe MAMA, mňam jej recepty nájdete na stranách 60, 78, 84 a 150.
Môžete nám povedať niečo o sebe a vašom blogu, jeho začiatkoch?
Moje blogovanie úzko súvisí s témou tehotenstva a materstva. Môj blog sa síce nevenuje primárne detskej strave, ale samozrejme, nájdu si v ňom to svoje aj mamičky. Ale poďme na to od začiatku: Keď som bola bezdetná, v kuchyni som sa nepohybovala veľmi často. Počas štúdia som sa stravovala na internáte, keď som začala pracovať, stravovala som sa v práci a cez víkendy sme s manželom buď varili jednoduché jedlá alebo nás pozvali na obed rodičia. Jedného dňa som však zistila, že čakáme bábätko a keďže začiatky boli komplikované, musela som doma zostať na rizikovom tehotenstve.
A tu vznikol problém, vďaka ktorému to všetko začalo – bolo treba začať variť. Tak som teda začala, spočiatku som varila jedlá, ktoré som poznala z domu a volala som mame, ako ich pripraviť. Neskôr som sa začala viac zaujímať o zdravú stravu a vymýšľať aj nové recepty. Všetko som dokumentovala mobilom a vešala na svoj súkromný FB profil, aby som sa tak pochválila s kamoškami. Niektoré z nich jedlá vyskúšali a tak nejak to začalo – ja som varila, ony skúšali a vždy mi napísali. Až som sa jedného dňa na ich popud spolu s druhorodeným synom v náručí rozhodla, že to skúsim aj verejne a založila som si fanpage MOJE JEDLO na FB. Klasický blog na webe (www.moje-jedlo-sk) prišiel na rad až po 2 rokoch, po narodení druhého syna.
Čo vás najviac dokáže inšpirovať? Kde hľadáte inšpirácie pre svoj blog?
Najviac ma inšpiruje pekná fotka, čerstvá zelenina, či ovocie v záhrade/v obchode/na trhu, sezóna a chute mojich detí. Snažím sa to vždy nejako skĺbiť a hlavne vymyslieť čosi nové podľa seba a našich chutí.
Ak by ste sa mali popísať ako MAMA, ako by ste sa charakterizovali tromi vetami?
Som mama, ktorá je milujúca, rozmaznávajúca, ale na druhej strane aj prísna. Snažím sa svoje deti viesť k tomu, aby z nich vyrástli dobrí ľudia, ktorí vedia, čo je to empatia, pomoc druhým, ale i kvalitné jedlo, lebo základ v strave je vždy doma a na čo si naučíme svoje deti v mladosti, tak sa budú stravovať aj v dospelosti.
Čo bolo pre vás najväčším prekvapením alebo úplnou novinkou počas materstva?
Že teória a prax sú v materstve dve úplne odlišné veci, ktoré sú ešte odlišnejšie s pribúdajúcim počtom detí 😀 ako sa hovorí: Vždy som bola výborná mama, až kým som neporodila vlastné deti.
Odkiaľ beriete inšpiráciu pri varení a tvorbe receptov pre deti?
Keď varím svojim 2 chlapcom (teda vlastne vždy, keď varím), prihliadam na to, čo majú radi oni. Keďže nemám čas variť dvojmo, vždy hľadám taký kompromis, aby jedlo chutilo nielen deťom, ale i nám. Moji chlapci sú už veľkí (majú 5 a 8 rokov), takže už jedia prevažne všetko. Keď boli menší, vždy som sa snažila stvoriť niečo vhodné zo zásob, ktoré som mala doma a vždy som sa riadila sezónou, ich chuťami a nechala som si poradiť i tabuľkami, hoci nie som úplne tabuľková mama.
Predpripravujete si jedlá dopredu
Áno, mrazím a suším potraviny, ktoré sú na to vhodné. Mrazím hlavne ryby, ktoré manžel v sezóne chytí, suším ovocie, hríby a bylinky. Zaváranie a “džemovanie” má u nás v réžii moja mama, takže máme a používame občas aj takúto formu uskladnenia, hoci sa jej u nás doma primárne nevenujem.
Ktoré jedlo Vám najviac aj tak chutí vždy len od vašej mamy?
Zemiakové placky, pečené parené buchty, kyslá fazulová polievka, žemľovka, moravské koláče – je toho naozaj veľa, čo vie moja mama dokonale pripraviť 🙂
Aké sú 3 najobľúbenejšie recepty vašich detí?
Kyslá šošovicová polievka, palacinky s ovocím a mäsko na šťave s ryžou.
Prečo ste sa rozhodli podieľať na tomto projekte ? A čím je podľa vás kniha MAMA, mňam odlišná od ostatných kníh?
Milujem knihy, zvlášť kuchárske a myslím si, že mať kvalitnú knihu, ktorá je nielen pekná, ale hlavne praktická a dá sa z nej čerpať inšpirácia roky, je pre dnešné mamičky a oteckov veľmi dôležité. Jednak preto, že na internete je množstvo (nie vždy pravdivých) informácií a je dôležité, aby sa informovanosť o nevyhnutnosti zdravého stravovania od prvej lyžičky zvyšovala. Nielen u mamičiek bábätiek, ale aj väčších detí, lebo zmena sa dá urobiť vždy, len treba chcieť a mať dostatočné a tie správne informácie. A tiež preto, že inšpirácie na chutné dobroty nie je nikdy dosť 🙂