“MAMA JA TO JESŤ NEBUDEM !” 5 tipov ako si poradiť s náročnými stravníkmi

Ako teda “prinútiť” dieťa, aby vám zjedlo ovocie, zeleninu alebo iné potraviny, ktoré zásadne odmieta no napriek tomu ich k svojmu vývoju potrebuje?

“MAMA JA TO JESŤ NEBUDEM !” 5 tipov ako si poradiť s náročnými stravníkmi

Dnešný trh ponúka kopec zdravých alternatív potravín, nevynímajúc sa kvalitnou zeleninou a ovocím. Inšpirácia na prípravu na internete a v kuchárskych knihách by bola, kreatívne nápady taktiež, len stravníci sa s tým nestotožňujú.

“ Mama ja to papať nebudem…. mne to nechutí…to je fuj…..” a mnoho ďalších synoným, ako vám dať najavo, že ste si úplne zbytočne naštudovali tých 200 stránok o zdravej, pestrej a  vyváženej výžive.

Každá maminka sa s tým stretla a niektoré bojujeme doteraz aj napriek tomu, že naši potomkovia už nie sú zrovna batoľatá. V kútiku duše dúfame, že sa situácia bude vyvíjať k lepšiemu. V prvom rade si treba uvedomiť, že deti sa príchodom na svet učia spoznávať všetko nové a chute nie sú výnimkou. Niektoré zjedia bez problémov všetko čo im naservírujeme na tanier (čo je ale skôr výnimkou ako bežným javom) a tá väčšina má svojich pár obľúbených jedál.

V každom prípade tlačiť “na pílu” nie je dobré ani pre jednu ani pre druhu stranu. Výsledný efekt býva väčšinou úplne opačný ako by sme očakávali. Navyše takýmto spôsobom môže dieťa dostať vyslovene averziu na daný pokrm a nezbaví sa ho roky. Je mnoho dôvodov, prečo deti odmietajú niektoré potraviny. Z mojich skúseností pri zavádzaní novej potraviny väčšinou vyhodnotia, že to konzumovať nebudú aj bez toho, aby to vôbec ochutnali. Niekedy je to farba, ktorá nesedí, inokedy konzistencia či vôňa.

 

Ako teda “prinútiť” dieťa, aby vám zjedlo ovocie, zeleninu alebo iné potraviny, ktoré zásadne odmieta no napriek tomu ich k svojmu vývoju potrebuje?

Ja mám doma konkrétne dva protiklady. Jeden zje všetko čo nezje jeho a to prvorodené má tak asi 6 obľúbených jedál – palacinky, paradajková polievka, ryby, sviečkovú (ale len knedľu s omáčkou), čokoládové guľky s mliekom a zo zeleniny jedine mrkvu. Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ dieťaťu odvrátite pozornosť od konkrétnej veci na niečo iné, podvedome docielite u neho zázraky.

 

Čo nevidím to neexistuje

Detská logika postavená na tomto princípe nám zaručene nahráva do karát. Spomeňme si ako hrajú deti hru na schovávačku. Sú presvedčené o tom, že pokiaľ nevidia oni nás, nevidíme ani my ich. (takže si stačí dať cez hlavu plienku alebo sa schovať za záves pričom vôbec nevadí, že trčia ruky, nohy 🙂 )

Túto “teóriu” nie je na škodu využiť aj pri príprave rôznych jedál. Môžeme tak zamaskovať ovocie či zeleninu do rôznych kašičiek alebo omáčok. V tomto prípade je najlepšie zvoliť kombináciu s chuťami, ktoré už dobre poznajú a sú dostatočne výrazné na to, aby nespozorovali niečo “ cudzie”.

 

Vonku chutí viac

Ruku na srdce, komu vonku nechutí viac ako doma. Či už ide o rodinné grilovanie, varenie guláša alebo spoločný piknik so známymi. Pohyb na čerstvom vzduchu nám urýchľuje metabolizmus a u detí to platí o to viac, že sú v neustálom pohybe. Namiesto sladkej pochúťky si tak môžeme pribaliť sladké ovocie, ktoré v rámci prechádzky môžeme spolu konzumovať. Veľmi pozitívny efekt má aj podelenie sa o pripravené “dobroty” s inými detičkami, ktoré sa hrajú s tými našimi. Viacerým predsa chutí lepšie.

 

U starkej sa zje všetko

Nezabudnuteľné detstvá u starkej,  od ktorej sme sa vždy vracali po prázdninách s guľatými líčkami, snáď zažil každý. Aj toto je cesta ako dieťaťu ponúknuť niečo, nad čím by doma ohrnulo nosom.

Je dobré prediskutovať naše pohnútky a zapojiť do boja s našimi “jedákmi” aj starých rodičov. Vysvetliť im, že síce buchty na pare všetci ľúbime ale v každodennom jedálničku byť nemôžu.

 

Motivácia nadovšetko

Nie je nič lepšie ako správna motivácia. Všetky deti majú niečo radi, či už je to televízny program, nejaký druh sladkostí…. Deti sú veľkí obchodníci a dokážu vyjednávať o hocičom. So správnym prístupom sa dokážete dohodnúť, že ak zje aspoň polovicu z toho čo ma na tanieri, možno dnes dostane niečo čo má rado. Samozrejme ani to netreba preháňať a nesmie sa stať pravidlom, že je za odmenu. U nás veľmi dobre zaberá aj vysvetlenie, že danú potravinu konzumuje aj ich obľúbená rozprávková bytosť. Keďže je to pre nich niečo ako idol, chcú sa mu podobať.

 

To čo si navaríš, to si aj zješ

Inak povedané spojiť príjemné s užitočným. Nielenže spolu strávite čas, dieťa navyše ocení, keď sa môže podieľať na prípravách jedla spolu s vami. Má možnosť vidieť celý proces prípravy a o to s väčšou chuťou spapá čo si samé pripravilo. Spokojne mu dajte nastrúhať to jablko alebo premyť šošovicu. Kuchyňa bude síce vyzerať ako po “výbuchu” ale plné bruško stojí zato 🙂

 

Autorkou článku je Zuzana Zúbriková, ktorá bloguje na GARDEROB by SOF & ADAMO  a nájdete ju aj na Instagrame @zuzana_vanzubrik