Zápcha u detí: ako si pomôcť nielen potravinami
Možno ste to už zopárkrát zažili, alebo riešite zápchu opakovane. Alebo ste aspoň počuli rôzne príbehy o tom, ako vie zápcha u detí znepríjemniť život nielen dieťaťu, ale aj rodičom. Čakanie na to, kedy sa ratolesť konečne vyprázdni, býva nekonečné.
Čo je zápcha u detí?
Pri výlučne dojčených deťoch do šiestich mesiacov veku nie je žiadnou raritou stolica raz za niekoľko dní, pokojne aj raz do týždňa, alebo, naopak, po každom dojčení. Deti na umelom mlieku sa do štyroch mesiacov vyprázdňujú raz až dvakrát denne.
Zmena vo vyprázdňovaní zvyčajne nastáva po zavedení prvých príkrmov. Rodičia sa často zľaknú, keď dieťa zrazu nekaká každý deň, ale iba raz za niekoľko dní. V skutočnosti to nie je nič neobvyklé, pretože tráviaci trakt si postupne zvyká na nové zloženie stravy. Pokiaľ je dieťa pokojné, chutí mu jesť a “netlačí” naprázdno, niet dôvod na obavy a netreba podliehať panike.
Pozornosť by ste mali zbystriť vtedy, keď ratolesť bolí bruško a vidíte na nej, že nie je v poriadku. Stolica pri zápche je tuhá a bobkovitá, ťažko ide von. V tomto prípade nezbierajte informácie na mamičkovských fórach, zvyčajne je to strata času. Oveľa lepšie je zavolať pediatrovi, informovať ho o tom, čo a koľko dieťa jedlo a pilo. Lekár vie na základe týchto informácií poradiť, čo robiť, teda ako upraviť jedálny lístok či pitný režim, poprípade urobiť potrebné vyšetrenia.
U starších detí so zápchou zvyčajne stačí upraviť životný štýl.
3 kroky, ako sa zbaviť zápchy u detí
Niekedy hľadáme za problémom komplikované príčiny a riešenie býva ukryté v banálnych veciach. Pri zápche to nie je inak. Ako riešiť obstipáciu u detí?
Dbajte na pitný režim
Zápcha sa u mnohých detí zvykne objaviť v čase podávania prvých príkrmov, teda pri prechode z materského či umelého mlieka na tuhú stravu. Príjem tekutín môže byť veľký problém najmä u dojčených detí, ktoré vodu odmietajú.
“Dojčená dcérka trpela ťažkými zápchami od 6 mesiacov zhruba do 2 rokov. Dojčila sa veľa, vodu som jej ponúkala, no ona pila veľmi málo. Ovocie i zeleninu jedla s chuťou, čiže nedostatok vlákniny bol vylúčený. Skúšala som na určitý čas vyradiť mliečne výrobky, potom lepok. Nepomohlo. Nakoniec som bola z kolotoča nekakania zúfalá, skončili sme na pohotovosti. Nevyhli sme sa klystýru, pretože laktulóza predpísaná obvodnou lekárkou nezabrala. Okamžite však zafungoval látka s názvom makrogol, ktorá výrazne zmäkčuje stolicu. Na základe toho lekári usúdili, že jej chýbajú tekutiny. Zhruba tri mesiace som ju učila piť vodu. Bol to neskutočný boj. Naháňala som ju s fľašou vody a ona pila po jednom glgu. Po niekoľkých týždňoch sme sa konečne dopracovali k adekvátnemu príjmu tekutín a mohli sme makrogol vysadiť. Áno, príčina zápchy bola v nedostatku tekutín, hoci materského mlieka vypila veľa,”
hovorí zo skúseností mama už teraz 5-ročnej slečny, ktorá jej aj dnes sleduje denný príjem tekutín.
Nachádzate sa v podobnej situácii? Skôr, ako začnete pátrať po rôznych zdravotných diagnózach, skúste dieťaťu podávať viac vody. Odsledujte si, koľko denne vypije. Na základe výsledku sa rozhodnete, čo ďalej.
Náš tip: Naučte dieťa vypiť 1 až 2 dcl vlažnej vody hneď po prebudení. Výborne si naštartuje trávenie a navyše tento dobrý zvyk si ponesie aj do dospelosti.
Zaraďte do jedálnička správne potraviny
Už viete, že pre správne trávenie je kľúčovou zložkou voda. Po nej nasleduje vláknina. Ak by ste postupovali opačne, teda dieťaťu výrazne zvýšite prísun vlákniny a neprijíma dostatok tekutín, zápcha sa ešte zhorší. Teda veľa vlákniny a málo vody rovná sa zápcha u detí. Dôležité je si uvedomiť aj to, že vláknina je síce dôležitá pre pravidelné vyprázdňovanie, ale vo veľkých množstvách pôsobí ako antinutrient, čiže negatívne ovplyvňuje vstrebávanie niektorých živín a minerálnych látok. Pamätajte na to, že všetkého veľa škodí.
(Pridať tabuľku s odporúčanou dávkou vlákniny)
Čo sa týka potravín proti zápche, je ich veľa. Vyberie si z nich aj dieťa, ktoré je vyberavý jedák. Dobrou voľbou je čerstvé ovocie i šťava z nich ako aj zelenina, ako napríklad jablká, hrušky, marhule, avokádo či karfiol. Alternatívou môžu byť extra panenské oleje – ľanový i olivový olej. Okrem ovocia a zeleniny sú výbornými zdrojmi vlákniny strukoviny (šošovica, fazuľa, cícer, hrach), celé zrná (ovsené alebo špaldové vločky, pšeničné otruby…), semená (ľanové) či orechy v závislosti od veku dieťaťa.
Doprajte dieťaťu dostatok priestoru na pohyb
Sme stvorení pre pohyb. Deti sa potrebujú hýbať na čerstvom vzduchu. Pobyt vonku za každého počasia je výborný spôsob, ako naštartovať detskú obranyschopnosť a rozhýbať lenivé črevá. Pamätajte na to, že neexistuje zlé počasie, iba nevhodne oblečené dieťa.
Prírodné preháňadlo nielen pre deti
Má vaše dieťa aktuálne zápchu? Najdôležitejšie je, aby sa čo najskôr vyprázdnilo. Pomôže napríklad prírodné preháňadlo pre deti v podobe odvaru z ľanových semiačok – čajovú lyžičku rozdrvených ľanových semiačok zalejte vriacou vodou, prikryte, nechajte 2 hodiny lúhovať, preceďte a podávajte dieťaťu pred jedlom. Výborne fungujú aj rozmixované sušené slivky alebo figy bez konzervačných látok, namočené na niekoľko hodín vo vode. Zmixujte ich a pridajte napríklad do raňajšej kaše. Alternatívou môže byť kvalitná slivková výživa.