Ako ozdraviť 5 jedál, ktoré milujú všetky deti už niekoľko desaťročí?

5 jedál, ktoré milujú deti!

Ako ozdraviť 5 jedál, ktoré milujú všetky deti už niekoľko desaťročí?

Ten, kto prežil svoje detstvo na Slovensku určite s láskou spomína na obľúbené detské jedlá ako palacinky, špagety s kečupom, pizzu, puding, či hranolky. Ak mal šťastie na babičku, určite mu nie sú neznáme ani parené buchty, či krupičná kaša. Ani jedno zo spomenutých jedál však dnes akosi nekráča s dobou zdravého životného štýlu. Biela múka či veľa cukru sú milne považované za jed a zdroj mnohých zdravotných problémov a tak sa mnohé mamy snažia tieto jedlá vylúčiť z jedálnička svojich detí. To však nie je potrebné! Niet nad túto detskú klasiku a tak vzniká otázka – dali by sa aj tieto jedlá nejakým spôsobom ozdraviť?

Kvalita na prvom mieste

Kvalita jedla, ktoré prijímajú naše deti, je pre ich vývoj veľmi dôležitá. Pri nákupe by sme si preto mali dať veľmi záležať na výbere potravín, nekupovať polotovary, ale riadiť sa jednoduchým heslom – čím kratšie zloženie potravín, tým lepšie. Pri múčnych jedlách by sme mali myslieť na typ a kvalitu múky. Klasickú bielu múku skúste sčasti nahradiť celozrnnou, ktorá je zdravšia, obsahuje viac vitamínov, minerálov, vlákniny a zasýti na dlhšiu dobu. Ak sa obávate výsledku a chuti, začnite ju do cesta primiešavať postupne v pomere 2:1 (teda 2 diely biela múka, 1 diel celozrnná múka). Keď si zvyknete na jej konzistenciu a chuť, pokojne zmeňte pomer na 1:1. Ak chcete robiť palacinky z celozrnnej múky, nechate cesto postáť o pár minút dlhšie, aby sa múka viac “nažila” a spojila s ostatnými surovinami. Veľmi dobrá je i pizza s celozrnnou múkou, cesto je príjemne chrumkavé a sýtejšie.

 

Špaldová múka ako hit?

Veľmi obľúbenou je i špaldová múka, pri ktorej si tiež môžete vybrať bielu, či celozrnnú verziu. V regáloch obchodov ju dostanete ako hladkú, polohrubú múku, či dokonca krupicu. Zdravšiu krupičnú kašu teda môžete pripraviť zo špaldovej krupice, ktorá vás príjemne prekvapí jemnou orieškovou chuťou. Ak ju dochutíte škoricou a medom, zdravšia verzia skvelého jedla je na svete.

 

Zdravšie špagety?

Ak vaše dieťa miluje cestoviny, nemusíte sa obávať o jeho zdravie. Pokojne mu kúpte kvalitné z tvrdej pšenice, či celozrnné cestoviny. Ak je alergik, v regáloch nájdete i rôzne strukovinové náhrady pšenice, ktoré sú navyše prirodzene bezlepkové (napr. cestoviny z červenej šošovice, či z fazule). S omáčkou si tiež môžete hravo poradiť – sparte zopár paradajok, ošúpte, prehrejte ich na cibuľke, pridajte obľúbené bylinky, cesnak a syr. Ak máte záhradku alebo viete zohnať domáce paradajky, v sezóne si pripravte paradajkovú šťavu, či domáci kečup z paradajok dozretých na slniečku. Skvelé je aj domáce paradajkové sugo (omáčka), ktoré môžete použiť ako podklad na domácu pizzu. Príprava týchto domácich polotovarov pritom nie je vôbec zložitá. Trošku námahy určite oceníte nielen vy, ale i vaše deti, keď im opäť srdce zapiští po nejakej nezdravej maškrte.

 

Domáce je naj

Keď už sme pri džemoch, zastavme sa aj pri domácej výrobe. Vždy platilo, že to, čo si vyrobíte doma, je najlepšie. Jednak viete, akej kvality a pôvodu sú suroviny, ktoré spracúvate a jednak preto, lebo si produkt urobíte podľa svojich predstáv (hustý, riedky, s kúskami, či bez). Naše babičky celé leto varili rôzne džemy, či slivkový lekvár, ktorý bol taký hustý, že nevytiekol ani zo slivkových buchiet. Pritom je recept naň tak jednoduchý, že ho pokojne zvládnete pripraviť i doma. Stačia vám na to len slivky, štipka soli a veľa času. Podľa originálnej receptúry sa totiž slivkový lekvár varil niekoľko hodín, kým sa tekutina neodparila, teda žiadne želírovacie, či iné prídavné látky.

 

Sladiť, či nesladiť?

Ak patríte k rodičom, ktorí dbajú na vyváženú stravu svojich detí, určite riešite aj príjem cukru. Cukor totiž nie je primárne len v cukre, ale i v ovocí, v pečive, či v mlieku. Snažte sa sladiť menej a skôr voliť prirodzene sladké veci, napríklad čerstvé, či sušené ovocie. Pripravte deťom na raňajky banánové lievance a podávajte ich s ovocím, sladiť už nebude treba.

 

Zdravé hranolky?

Áno, ide to. A veľmi jednoducho. Stačí očistiť zemiaky, nakrájať ich na hranolčeky, rozložiť ich na plech vystlaný papierom na pečenie, posypať soľou a pokvapkať zľahka olejom. Pečte ich v rúre asi 20 – 30 minút, občas ich premiešajte a uvidíte, že toto jednoduché a zdravšie jedlo si vaše deti zamilujú. Nezabudnite na domáci kečup, či “tatársku” omáčku pripravenú z jogurtu, nastrúhanej kyslej uhorky, lyžičky horčice a byliniek. Skvelá príloha k jedlu, či večera je na svete. Miesto zemiakov môžete použiť aj inú zeleninu – zeler, mrkvu či bataty.

 

Možno bude chvíľu trvať, kým si vaše deti zvyknú na nové a zdravšie chute, najlepšie je preto začať už od prvých príkrmov. Ani pri väčších deťoch však nehádžte flintu do žita a rozhodne sa pokúste ozdraviť aspoň niekoľko jedál. Zdravé deti sa vám za to vo vyššom veku určite poďakujú.

Autorkou článku je Lucia Súkeníková, ktorá bloguje na Moje jedlo. Nájdete ju aj na Instagrame @moje.jedlo