Čo si myslia mamy o novej vyhláške a o predškolskom stravovaní?

strava v predskolskych zariadeniach

Čo si myslia mamy o novej vyhláške a o predškolskom stravovaní?

September znamená pre matky malých detí najmä nástup do škôlky. Je to veľká radosť, že si matka po troch rokoch trochu vydýchne. Veľká hrdosť, že vychovala samostatné dieťa, ktoré je natoľko socializované, že už nehryzie spolužiakov v triede, ale je to aj smútok, že nás už dieťa nepotrebuje tak ako predtým. Zmiešané emócie ako v tehotenstve. Akurát s jedným rozdielom, ktorý vyvoláva ešte aj obrovské obavy, v tehotenstve vieme ovplyvniť, čo plod zje. Ale čo bude jesť dieťa v škôlke? Dajú mu dosť jedla? Bude nutrične vyvážené? Bude mu chutiť? Bude mať dosť zeleniny?

To sme my – hyperprotektívne matky. Najradšej by sme boli, keby tá škôlka bola päťhviezdičkový hotel. Taký otec je v konečnom dôsledku rád, že dieťa niečo zjedlo.

 

Jedlo v slovenských škôlkach je mamičkami často kritizované. Hovorí sa o nepostačujúcej stravnej jednotke, o nie práve najideálnejších formách prílohy, nízkom podiele čerstvej zeleniny a ovocia. Možno mamičky malých škôlkarov poteší, že aj keď pomalými krokmi, ale školské a predškolské jedálne sa posúvajú vpred. Dôkazom toho je aj nová vyhláška s účinnosťou od 1.9.2018. Je síce vyše rok stará „novinka“,ale je to podla mňa dôležité spomenúť, lebo ako som sa dozvedela, mnohé mamy o tejto zmene netušili… 

 

Tá hovorí: “Základnou požiadavkou a úlohou v školskom stravovaní je zachovať výrobu jedál a nápojov z čerstvých surovín, používať potravinové komodity najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu a s možnosťou využitia alternatívnych potravinových komodít z dôvodu personálnej a technologickej náročnosti a preukázateľných finančných úspor.”

 

 Nová vyhláška o stravovaní v škôlkach

 

Dôležité je tiež, aby boli porcie dosť veľké, pretože telo vo vývine potrebuje živiny viac ako kedykoľvek inokedy. Vyhláška myslím preto aj na tento aspekt: “…pre deti predškolského veku v materskej škole hodnoty energie a základných živín pri podaní desiatej, obeda a olovrantu boli dodržané na 60 % z celkového denného príjmu OVD.”

 

Hovorí sa v nej, že v jedlách a nápojoch pre deti v predškolskom veku sa zníži podiel cukru, soli a rovnako aj nezdravých tukov (napríklad pri vyprážaní). Veľmi pozitívnou zmenou je aj prihliadanie na deti so špeciálnymi stravovacími potrebami, ktoré majú nejakú formu potravinovej intolerancie. “Pre deti a žiakov, u ktorých na základe lekárskeho potvrdenia je indikovaná laktózová intolerancia (mliečny cukor) – vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov, je možnosť použiť ako nápoj bezlaktózové mlieko.”

 

Od 1.9.2018 je tiež zakázané mäso nahrádzať mäsovými výrobkami, v prípade podávania mäsových výrobkov však tieto musia mať obsah mäsa minimálne 70 % pri párkoch a minimálne 80 % pri šunke. Pri nákupe všetkých druhov mäsa je nutné preferovať čerstvé mäso a v prípade rýb morské pred sladkovodnými. Pasterizované a vysoko pasterizované mlieko má prednosť pred nepasterizovaným. Kladne hodnotím aj fakt, že konzervárenské výrobky musia byť: “…bez pridaných konzervantov, syntetických sladidiel, farbív a dochucovadiel.”

 

 

Čo si o stravovaní v predškolskom zariadení myslia slovenské mama blogerky a aký majú názor na novú vyhlášku? 

 

 

Silvia z Minidiamond Blog

Jej dcérka Natálka je so stravou v škôlke spokojná a Silvia tiež: “Za mňa maximálna spokojnosť. Strava pestrá a založená na veľa ovocí a zelenine. Natálke všetko doradu chutí a s ničím nemá problém.” O vyhláške síce nevedela, ale táto zmena ju potešila: “K vyhláške len jedno …hurá!!”

 

Lucka z Mamavie

Hovorí, že medzi štátnou a súkromnou škôlkou sú stále badateľné rozdiely:

“Zhrnula by som to asi tak, že stále je priestor na zlepšenie. Čo sa týka hlavných jedál, nemám veľké výhrady. Môžem to porovnať so súkromnou škôlkou, kde sa v jedálničku omnoho častejšie vyskytovali vysmažené jedlá, párky či mnohé podľa mňa, pre tak malé deti, absolútne nevhodné jedlá. Pre mňa je najväčším mínusom jedálneho lístku v štátnej škôlke veľa pečiva a mlieka a žalostne málo ovocia a zeleniny, ktoré sa Lukymu snažím doplniť po príchode domov a počas víkendov.”

 

O novej vyhláške tiež ešte nepočula, ale ako hovorí, vyššia cena za kvalitnejšiu stravu pre jej syna by jej neprekážala: “Úprimne novú vyhlášku nemám vôbec naštudovanú, ale vyváženú stravu považujem za veľmi dôležitú a vždy som rozmýšľala nad tým, čo položím Lukymu na tanier. A preto si za kvalitnejšiu a zdravšiu stravu pre moje dieťa rada priplatím a posun vpred s nadšením podporím…”

 

Hoci každá mamina vychováva a vedie svoje deti k niečomu inému, všetky sa zhodnú v jednom, že chcú pre nich to najlepšie a to napríklad aj v predškolskom stravovaní. Preto novú vyhlášku kvitujú a čím viac pozitívnych zmien tým väčší prínos pre naše deti.

 

Autorkou článku je VeronikaVančo Véghová, ktorá bloguje na www.wegulka.sk Nájdete ju aj na Instagrame @wegulka.