Foodblogerka Ela: Ak u vás spoločné stolovanie nie je zvykom, začnite ho plánovať

Spoločné stolovanie a varenie s deťmi

Foodblogerka Ela: Ak u vás spoločné stolovanie nie je zvykom, začnite ho plánovať

Môj synček nedávno oslávil prvý rok a je v období, kedy sa aktívne zaujíma o všetko okolo neho. Najzaujímavejšie sú aktivity, ktoré robí mama. Rád ich opakuje po mne, má však svoje vlastné pravidlá. Múku treba nasypať najprv na zem, až potom do misky, na sušiak pri vešaní prádla sa treba zavesiť ako opička a gombíky na práčke treba zásadne stláčať uprostred zapnutého programu. Zo začiatku som z týchto jeho nápadov bola úprimne zhrozená, lebo som mala pocit, že nedokážem doma ani jednu vec urobiť “normálne”. Potom mi však došlo, že synček skrátka iba chce byť súčasťou môjho sveta a napodobňuje veci, ktoré vidí. Začala som ho viac zapájať do domácich aktivít a zistila som, že sa mu to aj takto veľmi páči.

Kuchyňa je srdce domova

Aj keď je každé dieťa iné, asi len máloktoré sa pravidelne samostatne zahrá práve v čase, keď mama potrebuje čas na varenie či upratovanie 🙂 Je preto fajn zapojiť deti do týchto aktivít už odmalička. A pokojne od jedného roka.

Ako zamestnať deti počas varenia?

Podávajte im do rúk suroviny, z ktorých chcete variť:

  • trénujú si rôzne úchopy, ako aj schopnosť odovzdať veci,
  • vnímajú rôzne štruktúry, povrchy, tvary, hmotnosti.

Dajte im malý hrniec pokrievkou a vareškou, budú vás s radosťou napodobňovať.

Staršie deti môžu pomôcť aj aktívnejšie:

  • plastovým nožom nakrájať zeleninu, urobiť zálievku na šalát, miešať cesto na koláč,…
  • pod vašim dohľadom si maslom natrieť chlebík na desiatu, umyť za sebou tanierik a pohár,…

Zapojením do prípravy jedla si deti viac uvedomujú, že obed na stole nepristál z Marsu, ale že je za ním skutočná práca. A verte tomu, že takto spoločne pripravený obed im bude aj viac chutiť.

Spoločné stolovanie je základ

Po spoločnom varení by malo nasledovať aj spoločné stolovanie s deťmi. V skutočnosti to možno veľakrát vyzerá tak, že mama len rýchlo kŕmi dieťa, sama po ňom dojedá postojačky, otec si vezme jedlo k telke a vidina spoločného stolovania je opäť v nedohľadne. Chce to trpezlivosť a plánovanie.

A prečo je rodinné stolovanie vlastne dôležité?

  • Je to priestor pre spoločnú rodinnú konverzáciu.
  • Dieťa vníma stolovanie ako spoločnú aktivitu, ktorá stmeľuje rodinu.
  • Je to priestor na tréning zdvorilosti, dieťa sa učí povedať “prosím” a “ďakujem”.
  • Dieťa získava zručnosť s používaním príboru.
  • Rodičia idú príkladom deťom aj v zdravom stravovaní, preto neohŕňame nosom nad jedlom a deťom ponúkneme zo všetkého ochutnať.

 

Ak u vás ešte spoločné stolovanie nie je zvykom, začnite ho plánovať. Dajte si predsavzatie, že aspoň jedno jedlo denne si vychutnáte pri stole spolu ako rodina. Môžete si napríklad určiť, že cez týždeň to bude večera a počas víkendu si doprajete spoločné raňajky. Stolovanie s rodinou je čas, ktorý nie je nikdy stratený a vaše deti si ho budú pamätať.

Autorkou článku je Ela Krídlová, ktorá bloguje na Zo srdca do hrnca. Nájdete ju aj na Instagrame @ela_kridlova