Marika Srnánková: Naši chlapci boli a aj stále sú veľkí obľúbenci jedál!

Marika Srnánková s deťmi

Marika Srnánková: Naši chlapci boli a aj stále sú veľkí obľúbenci jedál!

Marika Srnánková je autorkou blogu cestujsdetmi okrem blogovania sa venuje svojím dvom synom ? V knihe MAMA, mňam jej recepty nájdete na stranách  180 a 220.

Ste maminou dvoch chalanov a spolu so svojím manželom sa venujete svojmu blogu o cestovaní. Čím je špecifický v porovnaní s inými cestovateľskými blogmi?

Priznáme sa, že sme nikdy náš blog Cestujsdeťmi.sk neporovnávali. O iných rodinných blogoch sa dozvedáme viacmenej z článkov, v ktorých spolu s nami vystupujú, alebo z akcií, na ktorých sa stretneme, avšak nezostáva nám veľa času sledovať ich. Nevieme, akým smerom sa uberajú iné rodinné blogy a čím sa odlišujeme. Náš blog vedieme od začiatku rovnakým smerom, iba ho jemne formujeme. V prvom rade sa snažíme pomáhať rodinám v cestovaní do exotiky na vlastnú päsť. Okrem článkov s tipmi, sme sa začali venovať natáčaniu videí a pre rodiny, ktoré chcú ísť po našich stopách píšeme vreckových sprievodcov z daných krajín. Sme tiež veľmi hrdými víťazmi blogerskej súťaže BLOGER ROKA v kategórii cestovanie, čo je pre nás neuveriteľný úspech, o ktorom sme ani nesnívali.

Aké krajiny odporúčate navštíviť s malými deťmi a skúste nám dať pár rád ako na to.

Momentálne je pre rodiny veľkým trendom Zanzibar. Vidíme to pri dennej komunikácii s rodinami. Keď sme tento africký ostrov navštívili, ešte ho neponúkali bežné cestovné kancelárie a ani na vlastnú päsť sa sem tak húfne necestovalo. Dnes je to už inak a Zanzibar je z nášho pohľadu dostupný aj rodinám, ktoré by chceli do exotiky vycestovať po prvýkrát, bez akýchkoľvek skúseností. Ponúka pre rodiny s deťmi množstvo zážitkov. Rozhodne tu každý zažije nezabudnuteľnú cestu za cenu bežnej letnej dovolenky v uzatvorenom rezorte. Veľkou výhodou sú komfortné lety z Bratislavy s jedným prestupom v Dubaji.

Čo sa týka bližšej exotiky, odporúčame práve spomínaný Dubaj a Abú Dhabí. Krátke, iba 5 hodinové lety z Bratislavy sú určite veľkým lákadlom pre rodiny s najmenšími deťmi. Emiráty sú veľmi bezpečné a zdravotníctvo je tu na najvyššej svetovej úrovni.

A ako cestovať na vlastnú päsť ? Stačí si odsledovať lacné letenky a mať vytipovaný termín, kedy do krajín môžete vycestovať. Pred každou cestou je určite potrebné naštudovať si o krajine rôzne informácie, výlety, … ideálne na našom blogu 🙂

Podľa akých kritérií si vyberáte dovolenky s deťmi?

U nás sú najdôležitejším artiklom letenky. Od nich sa odvíja celková cena našej cesty. Máme vytipovaných približne 5 krajín, ktoré nás lákajú a ak vidíme akciu na jednu z nich, pozrieme si, kedy je do danej oblasti vhodné vycestovať a letenky zakúpime. Termín cesty musíme zladiť aj so školou a prázdninami, nakoľko máme školopovinné deti. Naši chlapci sú už veľkáči (8 a 10 rokov) a môžeme si dovoliť cestovať s nimi divokejšie ako keď boli bábätkami. Teraz nám už nerobí problém spánok na palube lode, ten sme zažili pri cestovaní po Národnom parku Komodo, alebo niekoľkodňové presuny, ktoré sme zažívali teraz na našej poslednej ceste po Madagaskare. Už sú naše cesty hlavne o spoločných zážitkoch, na leňošenie na plážach nám veľa času nezostáva. Ale presne toto nám vyhovuje.

Aká krajina, ktorú ste doposiaľ navštívili je podľa vás najviac babyfriendly?

Podľa nás celkovo Ázia. Či už je to Thajsko, Filipíny, alebo Kambodža, cítili sme sa tu s deťmi veľmi bezpečne a komfortne. Rodinám odporúčame hlavne už spomínaný Zanzibar, pretože je z nášho pohľadu veľmi vhodný pre prvocestovateľov do exotiky, nakoľko je ostrov malinký a nenáročný na presuny.

Vaši chalani už nie sú malé bábätká, spomínate si na ich najobľúbenejší  a na ich najneobľúbenejší príkrm?

Naši chlapci boli a aj sú stále veľkí obľúbenci jedál. Asi ako jediní chodia v školskej jedálni aj na dupľu, takže ich kuchárky milujú. Zjedli vždy čokoľvek. Michael odmalička obľubuje zeleninu, hlavne mrkvu, bielu reďkovku, paradajky a cukinu. Práve cukinové placky, ktorých receptom som prispela do knižky Mama Mňam, robievame veľmi často a už si ich Miško vie pripraviť aj sám. Má tiež veľmi rád polievky. Matejko miluje sladké jedlá, hlavne kaše a jablká. Tento rok dokonca písal Ježiškovi, že si pod stromček želá neobmedzené množstvo jabĺk… Tie mu na cestách veľmi chýbajú, pretože v exotických krajinách jablká na trhu nezoženieme.

Prečo ste sa rozhodli podieľať na tomto projekte MAMA, mňam ? A čím je podľa vás kniha odlišná ako ostatné knihy receptov pre malé deti?

Potešilo ma, že som bola oslovená zúčastniť sa na tomto projekte a bola som nadšená, že môžem prispieť našimi obľúbenými receptami, ktoré od bábätiek pripravujeme chlapcom až doteraz.

Kniha je určite odlišná hlavne tým, že sa na nej podieľalo viacero mamičiek, ktoré varia zdravo, hravo a chutne. Tým že ju nepripravovala jedna pani kuchárka, ktorej úlohou by bolo zozbierať hromadu receptov, ale každá mamička mala prispieť iba  tými NAJ z jej kuchyne. Preto sú v knihe iba tie NAJLEPŠIE recepty pre detičky. Toto je určite jej najväčšia prednosť !