Petra Kalocsay: Mojich 5 najpraktickejších pomôcok pri pečení

Petra Kalocsay: Mojich 5 najpraktickejších pomôcok pri pečení

Mám rada doma napečené koláče, ale zároveň nemám rada zdĺhavú prípravu. Vyberám si preto jednoduchšie a overené recepty, ktoré majú radi aj deti aj dospelý. Mám tiež svoje obľúbené pomôcky, ktoré mi prácu pri pečené urýchľujú.

Kuchynská digitálna váha

Nerada pri pečení improvizujem. Jednoducho idem vždy presne podľa receptu a suroviny vážim na chlp presne. Šikovná digitálna váha, ktorá odváži pevné aj tekuté suroviny a dá sa v priebehu váženia opätovne vynulovať, je moja veľká pomocníčka.

Miska s odmerkou a uzáverom

Minútky mi tiež šetrí univerzálna miska, v ktorej si viem tekuté suroviny odmerať, vymiešať a ak je potreba aj uzatvoriť a uskladniť. Zároveň oceňujem, že má hrot vytvarovaný aj na odlievanie. Miešam v nej často palacinky a v podstate všetky tekutejšie  časti koláčov.

Silikónová stierka

V žiadnej kuchyni nemôže chýbať praktická silikónová stierka. Ak slúži tak ako má, za chvíľku máte misku zbavenú zvyškov ciest, či krémov. Moja stierka je taká perfektne ohybná, že sa manžel dokonca sťažuje, že mu v miske nezostalo žiadne „zvyšné cesto“ na chutnanie (tzv. vylizovanie zvyškov).

Kvalitný, plech či tortová forma

Investujte do plechu, či formy z kvalitného materiálu. Nič nie je horšie, ako sa snažiť všetko chutne a pekne pripraviť a nakoniec sa Vám koláč pripečie o plech. Ja mám formu, na ktorú nemusím používať ani pečúci papier a cesto sa neprilepí. Po dopečení, viem bočnú časť formy odložiť bokom a koláč zostane len na spodnej pevnej časti formy absolútne nepoškodený.

Servírovacia lopatka

No a na záver, netreba podceniť servírovaciu fázu , aby som náhodou nakoniec nepokazila vzhľad múčnika. Keďže najčastejšie pečiem koláčiky v okrúhlej tortovej forme uprednostňujem trojuholníkovú servírovaciu lopatku. Dobre sa s ňou manipuluje a je dôležité, aby bola z odolného materiálu, ktorý sa nelepí a na boku má vrúbky.

 

„Nech Vám pečenie robí radosť a ide Vám od ruky.“

 

Viac článkov od Petry nájdete tu