Príkrmy: Ako začať? Čo zaradiť do prvých príkrmov a kedy?

tipy na prve prikrmy

Príkrmy: Ako začať? Čo zaradiť do prvých príkrmov a kedy?

Začínate s príkrmami a neviete si rady akú zeleninu, ovocie alebo mäsko dať svojmu drobcovi? Pripravili sme pre vás špeciálny článok, v ktorom sa dočítate čo a kedy zaradiť do prvých príkrmov od 4. mesiaca. Tak budú recepty pre deti do 1 roka pre vás hračkou.

Asi každá mamička si prešla obdobím, kedy gúglovala a pýtala si odporúčania od ostatných mám na prvé jedlá pre bábätko. V nižšie uvedenej tabuľke sme pre vás pripravili prehľad prvých príkrmov, ktoré sú vhodné pre vaše ratolesti od ukončeného 4. mesiaca až po 12. mesiac v jednotlivých obdobiach.

Tabuľka príkrmov: Recepty na príkrmy a jedlá  pre deti do 1 roka

Pri prvých príkrmoch je potrebné dbať na výber kvalitných potravín a neznáme dávkovať po lyžičkách spočiatku len na ochutnávku a počkať na reakciu najbližších 24 hodín. Ak sa neindikujú problémy – napríklad výsyp, alebo hnačky, môžete danú surovinu veselo zaradiť do jedálnička.

  5. mesiac6. mesiac7. mesiac8. mesiac
ovociejablko
hruška
slivka
marhule
broskyne
nektárinky
domáce jahody
zeleninamrkva
zemiak
cuketa
batat
špargľa
hrášok
maslová tekvica
kvaka
brokolica
karfiol
okrúhlica mangold
zelená fazuľka
petržlen
paštrnák
špenát
rukola
cvikla
topinambur
artičoky
kapusta
čínska kapusta
pak choi
mäso (chudé)teľacie
morčacie
králičie
kuracie mäso farmárske
ryby (chudé)treska
platesa
pražma
morský vlk
vajíčko
vajce/bielok
žĺtok- ako súčasť
pokrmu
mliečne výrobkytučný biely jogurt/ kefír
smotana
tvaroh
mozzarella
tvrdé syry
kyslomliečne produkty
z ovčieho a
kozieho mlieka

Poznámka:  výnimka pri podávaní vajíčka je iba u detí s potravinovou alergiou s pozitivitou IgE alebo tzv.rizikoví jedinci rodičov s potravinovou alergiou.

Uvedené odporúčania sme vložili do prehľadnej tabuľky, ktorá bola vytvorená na základe odporúčaní pre výživu dojčiat a batoliat podľa ESPGHAN (Európskej spoločnosti pre detskú gastroenterologickú hepatológiu a výživu) a odborných odporúčaní z pediatrie.


Všetko chce svoj čas. Aj keď je na prvý pohľad tento prehľad prvých príkrmov v tabuľke veľmi jednoduchý. Nie každé bábätko má chuť na to, čo mu práve uvaríte. Ak hľadáte inšpiráciu pri varení prvých príkrmoch od 4. mesiaca, v knihe MAMA, mňam nájdete 101 overených receptov na príkrmy a jedlá od 27 mám blogeriek a influenceriek.