Príkrmy: Čo (ne)môžu jesť najmenšie deti?

čo nemožu jesť deti

Príkrmy: Čo (ne)môžu jesť najmenšie deti?

V septembrovom vydaní časopisu F.O.O.D. bola na stranách 66 – 74 prezentovaná kuchárska kniha s receptami MAMA, mňam. Nie všetci sa však možno k tomuto vydaniu dostali. Možno by vás však zaujímali najčastejšie omyly podľa Janky Malaga, autorky tohto projektu, ktoré boli vo foode prehľadne spísane.

OMYL Č. 1: VARIŤ PRE DETI A DOSPELÝCH TREBA ODDELENE.

Moja RADA: Toto praktizovať netreba, je iba potrebné dávať pozor na soľ, koreniny a čili. A tiež sa vyhýbať pár alergénnym surovinám (napr. orechy, morské plochy…).

OMYL Č. 2: DEŤOM SA NEMÁ DÁVAŤ CUKOR.

Moja RADA: Deti cukry potrebujú, preto sa nebojte upiecť doma bábovku s normálnym cukrom.

OMYL Č. 3: DETI NEMAJÚ RADY ZELENINU.

Moja RADA: Skúste nájsť spôsoby príprav zeleniny a recepty, ktoré im zachutia.

„Niekedy sa mi zdá, ako by dnešné mamy zabudli, ako boli vychovávane ony. Do každého jedla je potrebné pridať aj kus lásky. A tiež podávať jedlo s nehou. Vtedy deťom chutí najviac.“ Jana Malaga

OMYL Č. 4: DETI TREBA NECHAŤ JESŤ, KEDY CHCÚ.

Moja RADA: Režim a pravidelnosť v stravovaní sú veľmi dôležité. V tomto si nenechajte „skákať po hlave“. Úsilie a energia v rámci pravidelného stravovania v začiatkoch sa každej mame vrátia. KEĎ SA MÁ OBEDOVAŤ, TAK SA OBEDUJE. A NIE SLADKOST ČI OVOCIE, ALE POVIEVKA A DRUHÝ CHOD. Žiadny tablet, žiadna telka. Pravidlá určuje rodič, nie dieťa. A to platí od prvých príkrmov od ukončeného 4. mesiacia.

MOJA RADA na záver: Každé dieťa je iné a univerzálny jedálniček neexistuje. Každá mama časom príde na to, čo je pre jej dieťa najlepšie. Len treba vnímať signály dieťaťa a načítať si odbornú literatúru.