Strukoviny a nafúknuté bruško? Pri správnom zavádzaní do prvých príkrmov sa ich nemusíte báť

čo nemožu jesť deti

Strukoviny a nafúknuté bruško? Pri správnom zavádzaní do prvých príkrmov sa ich nemusíte báť

Mnohé mamky majú pri zavádzaní strukovín veľké obavy z toho, ako ich malé bruško zvládne. Pri dodržaní správneho postupu varenia sa nemusíte obávať. 

Strukoviny dodajú vašim deťom veľké množstvo rastlinných bielkovín, u vegetariánov sú veľmi obľúbenou náhradou mäsa. Okrem nich sú bohatým zdrojom železa, fosforu, vápnika, draslíka, vlákniny, esenciálnych mastných kyselín, či vitamínov skupiny B. Majú nízky glykemický index a zasýtia na dlhú dobu. Sú dôležité pre stavbu našich kostí a svalov a posilňujú nervový systém. 

Hustá hŕstková polievka, či šošovicový prívarok vás navyše počas týchto chladných dní výborne zahrejú. Ak si ich tento rok zasadíte v záhradke, odmenia sa vám nielen plodmi, ale aj tým, že zúrodnia vašu pôdu. 

Strukoviny a prvé príkrmy

Toľko obávané nadúvanie spôsobujú oligosacharidy obsiahnuté v šupkách strukovín. Aby sme ho zmiernili, namočíme šošovicu, či fazuľku do vody, ideálne cez noc. Po tom, čo vodu vylejeme, prepláchneme strukoviny ešte niekoľkokrát v sitku studenou vodou. Následne bohato zalejeme čistou vodou a varíme domäkka. Tráveniu pomôže, ak odstránite penu, ktorá sa vytvára pri varení. Nadúvanie zo strukovín je možné zmierniť aj bylinkami. Pomáha bobkový list, saturejka, či majorán.

Ideálnou prvou strukovinou je červená šošovica. Je zbavená šupky a preto nenadúva. Za to však obsahuje veľkú dávku železa, už spomínané bielkoviny, fosfor, selén, či zinok. Je ľahko stráviteľná, nemusíte ju pred varením namáčať a hotová je do 15 minút. Červená šošovica sa rýchlo uvarí do mäkka, preto je výborná ako prvý strukovinový príkrm. Nie je potrebné ju mixovať, ani pučiť a vášmu bábätku ju môžete bez obáv podávať už od šiesteho ukončeného mesiaca.

NÁŠ TIP: Skúste pripraviť mrkvovo-batátovú kašu s červenou šošovicou, recept nájdete v knihe Mama mňam (strana 76), a garantujeme vám, že túto vďačnú strukovinu si zamiluje nielen vaše bábätko, ale spolu s ním i vy. 

Strukoviny v strave od útleho veku

Medzi populárne strukoviny v našich končinách patrí cícer, hnedá šošovica, hrach a fazuľa. Zavádzame ich postupne a to tak, že najprv pridáme k obľúbenému chodu nášho drobca vždy iba malé množstvo novej strukoviny, ktorú sme predtým namočili do vody aspoň na 12 hodín a domäkka uvarili. 

„Do  jedného roka by sa mohol príjem strukoviny
v jednom jedle pohybovať
okolo 5 až 8 gramov sušenej strukoviny.“

-Silvia Horecká

Všetky druhy strukovín sa môžu postupne skúšať a zavádzať do jedálnička od ukončeného 6. mesiaca. Odporúčame zavádzať najprv červenú šošovicu, ktorá nemá šupku, je nenáročná na prípravu i strávenie. Následne môžu mamičky vyskúšať zelený cukrový hrášok, ktorý sa odporúča naozaj od prvých lyžičiek v danom období. 

Pri cícere môže niektorým deťom šupka vadiť, „nafukovať ich“, a tak je vhodné skúšať ho prepasírovaný, tým pádom bez šupy. 

„Do jedného roka by som nezahrnula bôb
a veľkú strakatú fazuľu,“

-radí Silvia Horecká, pričom v tomto FB poste si môžete detailne prečítať, prečo by ste si mali dávať pozor práve na bôb a nemal by byť súčasťou jedálnička detí do 1 roka.

Forma strukoviny je veľmi dôležitá,
zabudnite na polotovar!

Či už varíte pre dieťatko, alebo pre celú rodinu, zdravšou alternatívou je vždy doma varená strukovina, nie polotovar z plechovky, ktorý býva dochucovaný cukrom a soľou. 

Pri cukrovej kukurici a hrášku môžeme stiahnuť po hlboko mrazenej forme. Spracovanie je jednoduché a rýchlejšie, pretože nie je potrebné namáčanie a dlhé varenie.

Kukuričná múka (polenta) môže byť zavádzaná do prvých príkrmov od 6. ukončeného mesiaca ako kaša na obed a následne na večeru či raňajky. 

Mamičky pozor na cestoviny z múk strukovín. Obsahujú vysoký podiel vlákniny! Pričom denná odporúčaná dávka u dojčaťa, ktoré má 7 – 12 mesiacov, sú len 3 g vlákniny. Pri deťoch vo veku 1 – 3 roky je to 10 g. 

Prehľad na Slovensku dostupných strukovín,
ktoré môžete POSTUPNE zavádzať svojim detičkám
od ukončeného 6. mesiaca:

Červená šošovica
Fazuľa žltá mung-dál
Zelený cukrový hrášok (hlboko mrazený)
Cícer
Cukrová kukurica (hlboko mrazená)
Fazuľa mungo
Hnedná šošovica
Zelená šošovica
Čierna šošovica (belugia)
Fazuľa adzuki
Fazuľa biela
Fazuľa červená / čierna / farebná
Hrach žltý polený