Torta pre deti: Čo môže obsahovať narodeninová torta pre najmenších?

prvé príkrmy - torta pre deti

Torta pre deti: Čo môže obsahovať narodeninová torta pre najmenších?

Blíži sa deň D a vaše dieťatko čoskoro oslávi svoj prvý sviatok. Je to veľká vec v živote drobca a celej jeho rodiny, preto je pochopiteľné, že chcete aby bolo všetko perfektné. Asi takmer každá z nás si dá veľmi záležať na prvej narodeninovej oslave svojho bábätka. Aké suroviny môžu byť použité v narodeninovej torte pre ročné dieťa? Odpoveď nájdete v tomto článku.  

Slávnostné menu môže byť zdravé aj chutné

Mnohé mamky sa pri zostavovaní slávnostného menu zbytočne obávajú. Čo už môže jesť ročné dieťa, čo by ešte nemalo a ako to všetko skombinovať tak, aby chutilo aj babkám a tetuškám. Pokiaľ oslávenec nemá potvrdenú alergiu, či intoleranciu na konkrétne potraviny, nerobte si zbytočné starosti. Smelo sa pustite do zostavovania slávnostného jedálnička. 

Aj pediatri vám potvrdia, že ročné dieťa už môže jesť naozaj takmer všetko. Citlivo a obozretne pristupujeme výhradne k surovinám, ktoré sú alergénmi. 

Narodeninová oslava je ideálnou príležitosťou na servírovanie zdravých a chutných jedál. Obložené misy plné zeleninových vitamínov, chutné syrové minútky, či chlebíčky, z toho všetkého si môže zobnúť i váš vrabček. Hlavný chod si každá gazdinka vyberá podľa preferencií v rodine, no najväčšiu pozornosť na každej narodeninovej oslave aj tak na seba vždy strhne narodeninová torta. 

Torta k prvým narodeninám – čo sa smie a čo nie?

Maminy si  často lámu hlavu s tým čo upiecť, aby bola narodeninová torta chutná, a zároveň, aby z nej bez obáv odkrojili aj malému oslávencovi. Riadia sa fámami prečítanými na diskusných fórach a zbytočne tak odopierajú dieťatku aj pochutiny, ktoré jeho žalúdok bezpečne strávi. A tak z obavy, aby potomka nenaučili na sladké, alebo ho nebolelo bruško kľučkujú medzi možnosťou upiecť zdravú tortu bez cukru, bez múky, či vajec, alebo piecť hneď dvakrát: jednu pre dieťatko a druhú pre hostí. Tieto starosti sú veľakrát zbytočné, pretože väčšinu ingrediencií môže 12-mesačné dieťatko bez obáv zjesť a často je to tak, že zo sladkej dobroty iba ochutná, alebo zvládne nanajvýš pár hltov.

Najčastejšie mamičky volia nepečenú jablkovú, alebo smotanovú tortu s ovocím. No úprimne, hoci túto tortu smiete ponúknuť každému gratulantovi od 0 do 99 rokov, veľmi ňou neprekvapíte ani neohúrite. Na druhej strane, zakúpené detské piškóty sú polotovar! Je pritom toľko možností…a sú nielen oku lahodiace a chutné, ale i nutrične bohatšie ako staré známe piškóty. 

narodeninova torta pre najmenších

Zdravá narodeninová torta pre deti nie je žiadna veda

Nahraďte okrúhle piškóty z obchodu chutným doma upečeným kakaovým či vanilkovým korpusom. Bábätko vo veku 12 mesiacov môže jesť celé vajíčka. Sú bohaté na bielkoviny, selén, zinok, vápnik, železo a vitamín D a B12.  Nebojte sa ani lepku, do detskej stravy ho zvyčajne zavádzame ešte pred prvými narodeninami a ak dieťa lepok dobre toleruje, nie je prekážkou upiecť piškótový korpus z pšeničnej múky. Výbornou alternatívou je však nahradenie hladkou špaldovou múkou a siahnuť môžete aj po celozrnnej (napríklad v pomere 1:1). Tortu obohatíte o veľa vlákniny a zdraviu prospešných látok. Špalda obsahuje vitamíny skupiny B, A a E a tiež fosfor, draslík, horčík, či zinok. Zamiešajte lyžičku kakaa a zlepšíte si náladu a ochránite srdce. Namiesto cukru použite med, ktorý je považovaný za prírodné antibiotikum a ozdobte drobným ovocím plným vitamínov a antioxidantov. Pri takej torte nemusíte mať absolútne žiadne výčitky. Určite si ju zamiluje nielen oslávenec, ale aj jeho gratulanti.  

Recept na zdravú narodeninovú tortu vhodnú aj pre deti nájdete v kuchárskej knihe „Mama, mňam“, ktorá je nabitá zdravými a jednoduchými receptami pre deti do 3 rokov. Obsahuje 101 obľúbených receptov od slovenských blogeriek a influenceriek, ktoré uvaríte rýchlo a z tradičných lokálnych surovín. Rovnako ako narodeninovú tortu (na strane 204), po ktorej sa zapráši na každej oslave. Vyhrňte si teda rukávy a pustite sa do pečenia, budete na to potrebovať len 45 minút svojho času.