Bylinky pre deti

prvé príkrmy - torta pre deti

Bylinky pre deti

Bylinky v kuchyny starých mám boli bežné. Dnes sa už z domácností výrazne vytratili, avšak niektorí si k nim opäť nachádzajú cestu. Pestujú si ich doma, sušia a mrazia. Pridávajú do obľúbených pokrmov. 

Bylinky však pokrm vedia nielen ochutiť a prevoňať, ale dodávajú aj výnimočné blahodárne účinky na organizmus. Čím skôr na ne svoje deti naučíte, tým lepšie. 


Ako bylinky dokážu liečiť sezónne choroby a chronické ochorenia?

Zápal si nemusíme predstaviť len ako bolestivé, horúce a opuchnuté miesto na tele a v tele. Môže byť v našom tele ukrytý, pomaly a nebezpečne sa šíriteľný nepriateľ. Veď aj atopický ekzém, autoimúnne či nádorové choroby sú v skutočnosti zápalom v našom tele. Na pozore by sme mali byť pred chronickými zápalmi. Reakciu na zápal v tele môžeme spozorovať postupne či nárazovo, stojí za ňou komplex imunologických zmien a biochemických reakcií. 
Pozor, zápalový proces v tele si môžeme spôsobiť aj sami a to napríklad nevhodnou stravou – polotovarmi, fastfoodmi, vysokosacharidovými pokrmami. Pričom pestrou stravou môžeme tento neželaný zápal potlačiť. Povinnou skladbou protizápalovej stravy sú najmä potraviny rastlinného pôvodu – zelenina, ovocie, strukoviny. Najmä však koreniny a bylinky. 

Od kedy môžu deti koreniny a bylinky?

Deti nemajú pokazené chute ako my dospelí. Práve naopak. Ich jazyk je veľmi citlivý na slané či korenené i pálivé jedlá. Preto pozor na čierne a biele korenie. Chilli do jednálnička malých detičiek nepatrí. 


Medzi prvé bylinky, ktoré by ste mali deťom ponúkať a zakomponovať ich už do prvých príkrmov od 7. ukončeného mesiaca sú petržlenová vňať, koriander – vňať, bazalka, bobkový list, saturejka, rasca, tymián, kurkuma, majorán, oregano, škorica, vanilka či pažítka. Postupne sa skladba korenín a byliniek môže obohacovať podľa variability jedál a do jedálnička sa nebojte zaradiť i sladkú červenú papriku, šafrán, šalviu, mleté korenie, ligurček, rozmarín, muškátový oriešok, černušku, sumac, mätu či klinčeky. To sú na pár výnimiek viac menej zaužívané koreniny a bylinky. 

Používate v kuchyni slamihu taliansku (Helychrysum italicum) či Perilu zelenú (Perilla frutescens)? Chceli by ste? Je to jednoduché. Objednajte si balíček semienok 5 byliniek za 3,9 eur aj s poštovným a vysaďte si ich doma. Najprv ako priesady a potom šup s nimi do záhradky alebo do väčšieho kvetináča. 

TIP

V receptoch v knihe MAMA MŇAM 2 objavíte aj menej zaužívané čerstvé i sušené bylinky a koreniny, ktoré používali ešte naše prababky, ale aj také, ktoré sa k nám dostali postupnou globalizáciou. Jedlu dodajú nielen jedinečnú chuť, ale pôsobia ako liek, respektíve ako preventívny prostriedok pred civilizačnými ochoreniami. V závere knihe sme vytvorili register byliniek a korenín, ktorý sme doplnili aj o ich latinský názov, nakoľko ten slovenský môže byť v niektorých regiónoch zaužívaný v modifikovanej forme.