Odkedy podávať deťom ryby a ako na to?

Odkedy podávať deťom ryby a ako na to?

Máte doma malé bábätko, ktoré už papá prvé príkrmy? Chystáte sa mu spestriť obedy rybou? Pripravili sme pre vás pár dôležitých rád a tiež recept od Mirky Luberdovej.

Kedy dať dieťaťu prvý raz rybu?

Prvú rybku je vhodné podávať deťom od 7. – 8. mesiaca. Ak máte možnosť kúpiť čerstvú rybu,  tak je to určite lepšia voľba, ak nie, tak pokojne môžete použiť aj hlboko mrazenú rybu. Nerobte toho vedu.

Akú rybu dať dieťaťu?

Morské ryby síce majú väčší obsah esenciálnych polynenasýtených omega-3 mastných kyselín, ale do jedného roka sú vhodnejšie sladkovodné ryby s menším obsahom tuku. Ak sa pozrieme na konkrétne druhy rýb, dobrou voľbou je napríklad šťuka, pstruh alebo zubáč. Okrem týchto rýb je vhodná aj treska, platesa, pražma alebo morský vlk.

Silvia Horecká: „U detí so zvýšeným príjmom rýb najmä v prvom roku života bolo zistené znížené riziko atopického ekzému, piskotov, bronchinálnej astmy a potravinovej alergie.“

 

Ako pripraviť bábätku prvú rybku?

Chystáte sa pripravovať rybu bábätku? Určite do jedného roka ryby prevažne varte, s pečením počkajte do ukončenia 12. mesiaca. V knihe MAMA, mňam nájdete aj recept na prvú rybu pre deti. Recept nájdete na strane 100 a jeho autorom je Janka Malaga.

recepty na prvú rybu

Mirka Luberdová, ktorá sa venuje zdravej výžive a aktuálne jej recepty nájdete aj v relácii MILUJEM nám poslala jej recept na rybku pre deti. Vyskúšajte jej recept na tresku, ktorú môže papať aj vaše 8-mesačné bábätko.

Treska pre 8 a 1/2 mesačné bábätko od Mirky Luberdovej

Čo budeme potrebovať?

čerstvá treska

surová cuketa

čerstvý petržlen

ryžové rezance

cícer

 

Ako budeme postupovať?

Rybku spolu s cuketou a petržlenom pripravíme na pare. Cícer si vopred namočíme na 12 hodín do studenej vody necháme v chlade a tme. Uvaríme si ho vo vode s bobkovým listom, najrýchlejšie ho pripravíte v tlakovom hrnci. Rezance si uvaríme vo vriacej vode, pridáme pár kvapiek kvalitného vami zvoleného oleja. Výhodou ryžových rezancov je, že im na prípravu stačí naozaj len pár minút a tak ušetríte čas a môžete sa venovať svojim ratolestiam. Všetko napokon spolu zmixujeme a nezabudneme vybrať bobkový list 🙂

Viac receptov a nie len pre deti od Mirky nájdete na jej stránke tu.