Zima nekončí. Uvarte deťom teplú polievku

tipy na prve prikrmy

Zima nekončí. Uvarte deťom teplú polievku

Za oknami je zima, sem-tam ešte sneh. Počasie premenlivé a smutné. Ideálna pôda pre prechladnutia a virózy, niet sa preto čomu čudovať, že už tradične bývame v tomto období náchylnejší na choroby a soplíky. A tak je to aj s našimi drobcami. 

Teplé polievky pre deti – vitamínová bomba v chladných dňoch

Na jar a v lete akosi prirodzene častejšie siahame po ovocí a zelenine. Či už surové, alebo varené, ako šaláty, alebo namiesto dezertu, šťavnaté jabĺčka nám v teplých dňoch chutia viac. Telu tak dodávame potrebné vitamíny a minerály prirodzeným spôsobom. Na ich doplnenie v zime je ideálne zahriať sa pravidelne porciou domácej polievky. V chladných mesiacoch príjemne zohreje telo zvnútra, navodí pocit pohody a rozvonia celú kuchyňu. Okrem toho si uchová veľkú časť vitamínov, ktoré ostávajú vo vývare. Hoci sa varom niektoré znehodnotia, stále ich polievky obsahujú dostatok. Preto by sme na ne pri tvorbe jedálnička pre seba i našich najmenších v žiadnom prípade nemali zabúdať. 

Ako naučiť deti jesť zeleninu? Skúste polievky!

Každá polievka má niečo do seba. Je to dobrý spôsob, ako dostať zeleninu aj do detí, ktoré ju vôbec neobľubujú. Husté krémové polievky sú príjemné už na pohľad, ľahko stráviteľné a privyknú na chuť zeleninky aj tých najvytrvalejších odporcov vitamínov. Hlavnou zásadou je pravidelne ponúkať a nenechať sa odradiť počiatočným odmietaním. Rutina a opakovanie vytvárajú návyky a to je presne to, čo majú deti radi. Nech je preto polievka súčasťou vášho denného menu. Ušetríte si tak veľa starostí s podávaním zeleniny, ktorá je plná prepotrebných vitamínov a minerálov a pre zdravý vývin je úplne kľúčová. Nespornou výhodou polievok je, že skvele dopĺňajú pitný režim, na ktorý práve v zimných mesiacoch pre chladné počasie často zabúdame. Ak teda vaše dieťatko neobľubuje čajíky, chutná polievka vám môže pomôcť doplniť chýbajúce tekutiny. Tie sú veľmi nápomocné aj počas choroby, kedy sa pri zvýšenej teplote telo rýchlo dehydruje. 

feniklovo cuketová polievka

Fenikel aj cibuľa už od prvých príkrmov

V chladných dňoch tanier teplej polievky urobí dobre každému. Ak vás, alebo vaše dieťatko v tomto počasí začínajú trápiť hlieny, polievka vám pomôže zastaviť ich ešte na začiatku. Aj rozbehnutú virózu vie upokojiť a dodá malému pacientovi silu a energiu. Už naše babičky poznali temer zázračnú silu cibule. Táto naoko obyčajná zelenina v sebe ukrýva veľké množstvo vitamínov, minerálnych látok a flavonoidov, ktoré podporujú imunitu a chránia nás pred civilizačnými chorobami. Pri kašli nám podávali cibuľový sirup a varili „cibuľačku“. Tá skvele prečistí dýchacie cesty a má priam antibakteriálne účinky. Pripravte ju doma pre drobca podľa receptu z knihy MAMA  mňam 2 (strana 22).  Pomôže vykašliavaniu a s pridanými haluškami zasýti na dlhú dobu. Pozor však na pripálenie. Spálením cibule prídete nielen o jej typickú chuť, ale tiež o množstvo zdraviu prospešných látok.

Nemenej zázračnou zeleninou je fenikel. Pôsobí priaznivo pri tráviacich problémoch – zmierňuje plynatosť a nadúvanie, posilňuje imunitu a rozpúšťa hlieny. Prečistí dýchacie cesty a postaví na nohy pri nádche, ale aj bronchitíde. Feniklový čaj poznajú dojčiace maminky, ktoré ho pijú na podporu laktácie a tiež podávajú ako prevenciu pri dojčenských kolikách. Priaznivé účinky feniklu ponúknite vašim blízkym na tanieri a pripravte im chutnú feniklovo-cuketovú polievočku. Pridaním pšena ju zahustíte a obohatíte o dávku železa. Celý recept nájdete v knihe MAMA mňam na strane 160. 

Cesnak je vhodný aj pre najmenších

Do tretice majte v kuchynskej špajze dostatok cesnaku. Má neskutočne veľa liečivých účinkov. Nie nadarmo sa mu ľudovo hovorí, že je to prírodné antibiotikum. Má antibakteriálne účinky a je skvelým pomocníkom pri chrípke či prechladnutí. Možno ste o ňom nevedeli, že okrem podpory imunitného systému pomáha organizmu zbaviť sa ťažkých kovov. Jeho chuť je pomerne výrazná, takže skôr než postavíte na cesnačku, privykajte malých stravníkov na cesnakovú príchuť postupným pridávaním strúčikov do bežných jedál.  Pri varení týchto zimných polievok nezabúdajte na to, že blahodarné účinky zeleniny podporíte použitím v kombinácii so zdravými a kvalitnými tukmi ako maslo, či panenský olivový olej. 

Zdravé jedlá ako prevencia

Včasná prevencia je mnohokrát lepšia ako náročná, nákladná a zdĺhavá liečba. Zavedením zdravej stravy bohatej na vitamíny a minerálne látky prirodzeným spôsobom budujete silnú imunitu a obranyschopnosť vášho juniora od základov. Taktiež mu vštepíte návyky, ktoré si bez problémov osvojí a môže sa o ne oprieť kedykoľvek v budúcnosti. Vyzbrojte sa proti chladu a virózam našimi chutnými tipmi a zvyšok zimy prežijete v pohode a v teple. Dobrú chuť!